Rozmowy z Agentem – Kinga Trumper, TRÜMPER Immobilien
Premiera odbyła się 17.11.2022 r. o godz.⌚️ 20:00 na kanale 👀 YouTube i na 🎧 platformach podcastowych.
Słowo o moim gościu.
Właściciel i zaangażowany pośrednik w obrocie nieruchomościami (IHK).
Obsługuje Hamburg, Polskę i polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Pochodzi z Polski, dokładnie z okolic Bydgoszczy.
Z ponad 10-letnim międzynarodowym doświadczeniem zawodowym i rozległym know-how w sektorze nieruchomości.
Osobiście zajmuję się sprawami swoich klientów i ponosi wyłączną odpowiedzialność za powodzenie projektu.
Członek Niemieckiego Stowarzyszenia Nieruchomości IVD, znaku towarowego wykwalifikowanych pośredników w obrocie nieruchomościami.
Zapraszam do obejrzenia wywiadu.
Transkrypcja z rozmowy
Dzień dobry, dzień dobry, to znowu ja. Wasz ulubiony nowoczesny pośrednik nieruchomości. Ostatni odcinek rozmów z agentem nagrywaliśmy w Anglii. Dzisiaj jestem w Hamburgu i mam przyjemność poznać Kingę Trupmer, która zgodziła się na ten wywiad. Porozmawiamy dzisiaj o tym, w jaki sposób agenci nieruchomości pracują w Niemczech.
Zapraszam Was serdecznie.
Cześć Kinga.
Cześć.
Kinga, pochodzisz z Polski dokładnie z Polski, dokładnie z Bydgoszczy. Z tego co wyczytałem, dowiedziałem się o Tobie. Więc, co. Pozdrawiamy najpierw Bydgoszcz.
Pozdrawiamy Bydgosz, Nakło, tam, niedaleko właśnie chodziłam do szkoły, więc. to są okolice.
Znasz troche osób z Bydgoszczy, które prowadzą biura nieruchomości, albo są Agentami?
Szczerze mówiąc jeszcze nie poznaliśmy.
To poznam Cię.
To proponujemy, żeby pośrednicy z Bydgoszczy pod tym filmem zostawili komentarz. Wtedy Kinga będzie miała z Wami kontakt.
Kinga, skąd tak rozlegly obszar działania, bo na swojej stronie internetowej jest tak, napisałeś, że jesteś agentem nieruchomośći na Harburg, Polskę i polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Tak właściwie zaczęłam od Hamburga i oczywiście jestem porednikiem nieruchomości w Hamburgu, ale specjalizuje się również w tym, że chciałabym mieć dużo większą ofertę mieszkań i domów z Polski, którzy tutaj ogłaszam na terenie Niemiec. I jeżeli np. Niemcy chcą zakupić coś w Polsce wtedy przeprowadzam ich przez cały proces zakupu i oczywiście dopiero rozbudowuje to troszeczkę, więc okolice wybrzeża są ciekawe, więc chcą, często szukają nieruchomości nad morzem np. może być trochę niemieckie, a morze polskie, więc specjalizuję się troszeczkę.
Ale działasz rozumiem wtedy w takiej formule pracy dla kupującego? Czyli nie pozyskujesz ofert nad Morzem Polskim, nie sprzedajesz tutaj.
Jedno i drugie to i tak to i to. I właśnie często po prostu mam te oferty już też od deweloperów. Czasami zdarzają się też prywatne oferty.
Jeżeli na przykład widzę, że jest na to konkretne zgłoszenie, wtedy rzeczywiście sama szukam albo zapraszam do współpracy pośredników z Polski, którzy mają często w szufladzie jakieś oferty.
Jak na przykład radzisz sobie z odległością? Zauważyłem, że Powiedzmy, że to 5 godzin jazdy samochodem. Latasz czy jeździsz samochodem?
Jeżdzę samochodem, dlatego, że jako pośrednik trzeba być mobilnym, potem jeszcze C i D. I to wszystko. No jest to kupa kilometrów. Jeżeli ktoś nie lubi jazdy samochodem, to już nie jest praca dla niego. Ja jakoś do tej pory sobie z tym radzę, aczkolwiek cieszy się jeżeli mam dobrą współpracę z kimś na miejscu i ktoś dla mnie potrafi przyprowadzić tą prezentację czy oglądanie.
Aczkolwiek jest tak, że klienci oczywiście oczekują, że jest się na miejscu i…
Czyli też czasami wysyłasz klienta do innego biura ? Dobrze rozumiem? Czyli wyszukujesz oferty na rynku innych biur i wysyłasz go do klienta
ok. A tak w ogóle skąd u Ciebie pomysł na nieruchomości? Bo wcześniej zawodowo zajmowałam się czymś innym.
Zajmowałam ich czymś innym, aczkolwiek szybko przeszłam do tego. Pracowałam w firmie. pośredniczącej w projektach. Energia wiatrowa na przykład. I to było też pośrednictwo. To było troszeczkę większe. Takie można powiedzieć projekty lub troszeczkę większe nieruchomości. Inwestycje. Ale potem pracowałam już u adwokatów w biurze. Gdzie kierowałem działem nieruchomości i sprzedażą, ładu, obsługi. To wszystko jakoś przez te lata się zebrało doświadczenie i przez przypadek potem przeszłam do jednego zlecenia, gdzie właśnie też było, gdzie Polacy odziedziczyli mieszkanie w Hamburgu i wtedy potrzebowali kogoś, kto im załatwi wszystko od A do Z. Oni nie byli na miejscu. Zrobić ani jednej rzeczy. Nie znam języka, więc to było takie specyficzne zlecenie. Długo trwało i oczywiście takich zleceń nie jest wiele z tego, co już się zaczęło. Wtedy zobaczyłam, że to jest, są to usługi, które na pewno mogę oferować dodatkowo do tego. Jak usługi inni pośrednicy.
Załóżmy, że dzisiaj przyjechałem z Hamburga. Chce otworzyć swoje biuro nieruchomości. Co od strony formalnej muszę zrobić, żeby móc zacząć obsługiwać klientów?
To znaczy jako pośrednik nieruchomości trzeba zdobyć takie pozwolenie z urzędu do spraw handlowych, które im udziela miasto, np. Hamburg. Tutaj trzeba szereg takich papierków, wyciągów z urzędu finansowego. Czyli nie ma długów się nie musimy upadłości wcześniej takie różne tam rzeczy i od tej strony oczywiście zawsze jest dobrze, dobrze widziane jeżeli są jakieś studia lub jakieś certyfikackie studia, które oferuje Akademia Jakości.
One muszą być niemieckie? Czy mogę jako Polak jak kończyłem studia w Polsce obrotu nieruchomościami, to mogę tymi kwalifikacjami się wykazać. To będzie honorowane.
Znaczy ogólnie nie jest to jakby wymogiem, że takie studia muszą być ukończone. Tylko te wymogi są bardziej takie natury, jak trzeba mieć wszystkie papierki, wyciągi tych. Żaden z urzędów czyli kompetencji. Kompetencje takich właśnie ludzi tam nie było. Karalności nie ma w ogóle. Jest wiarygodną osobą i od tej strony prowadzenia działalności gospodarczej tak i tak dokładnie prowadzić działalność gospodarczą.
Się przedstawić. To coś kosztuje. Mieć opłaty, małe
ubezpieczenie?
ubezpieczenie trzeba mieć. To jest też tak.
Ale powiedz mi jeszcze to na Twojej stronie też znalazłem informację o tym, że Twoje usługi są certyfikowane zgodnie z normami DIN EN 15733. Co to znaczy?
To znaczy, że jest taka instytucja. Oni prowadzą właśnie certyfikat. Kiedy dostaje, rozdają, czyli sprawdzają np. ile kto ma wykształcenia. Wtedy można zdobyć właśnie coś takiego, przedkładając różne certyfikaty. I w jaki sposób się kształci po tym znaku? Co roku jest nadzurna tego, ile na 20 godzin w roku trzeba przedłożyć, szkolenia.
Dokładnie tak było w Polsce. Można coś takiego uzyskać? Tak. Kiedyś było tak, że jak był zawód jako zawód, to nie wiem,
Czy tutaj pośrednik nieruchomości jest zawodem w takim zorganizowanym, czy też nie.
Nie jest już tak, już się kończy jedną szkołę, jest się tym pośrednikiem tylko. Trzeba po prostu zdobyć ten licencjat, pozwolenie i wtedy jeżeli się wprowadzi swoje biuro pośrednictwa, agencje jest się pośrednikiem.
A jakie umiejętności są potrzebne, żeby zostać agentem?
Umiejętności przede wszystkim fachowe. To się wiąże tak samo jak w Polsce, z różnymi dziedzinami. Trzeba troszeczkę znać prawo, trzeba jak budowlane, trzeba się znać na, na tym jak rozmawiać z notariuszem, z klientem nad tym wszystkim? Jak się rozkładają transakcje? Przede wszystkim trzeba umieć nawiązywać kontakty, żeby kupującego i sprzedającego razem pogodzić.
Wynagrodzenie pośrednika jest to możliwe z obu stron transakcji?
Jest możliwe z obu stron transakcji, aczkolwiek bardzo się zmieniło w 2020, czy 2021 roku. Tak że w lokalach mieszkalnych nie można działać tylko na zasadzie prowizji od kupującego, czyli może być prowizja dzielona między kupującym a sprzedającym lub tylko na zasadzie prowizji od sprzedającego.
Jeżeli to jest, to już jest regulowane i to bardzo. Teraz tak powiem, że trzeba się tego trzymać.
Na jakim poziomie są tutaj wynagrodzenia i od czego jest ona tutaj? Czy to jest prowizja procentowa? Czy to jest np. jakiś ryczałt?
najczęściej prowizja procentowa między 3 a 6% w zależności od tego jaki to jest obiekt, co uzyskujemy z jednej strony. Jeżeli np. się uda uzyskać raczej w wysokości najwyżej 2- 3% od jednej strony jak i drugiej. Aczkolwiek często jest. już bardziej to wychodzi, że działasz na zasadzie prowizji od sprzedającego. Wtedy jest to 4% czy 3% w zależności od tego jaki to jest ok.
Najczęściej jako nieruchomości sprzedajesz?
Mieszkania, mieszkania, sprzedaje mieszkania usługowe czy wynajem.
Nie masz specyfikacji w jakiej wąskiej. Czy tylko i wyłącznie zależy. powiedzmy OK,
Wyszukujesz sama klientów czy klienci już znajdują?
Klienci znajdują mnie także ci sprzedający czy….
obojętne.
Różnie. tak, i tak. Powiedziałabym, że raczej raczej przez polecenie z polecenia można uzyskać zlecenie. Poprzez kontrakty i innych pośredników. Też coś takiego np. robię, że jeżeli jest to zlecenie w Niemczech i nie jest to w Hamburgu i jest to też daleko, np. Berlin, wtedy współdziałam z innymi pośrednikami.
Na jakiej zasadzie odbywa się ta współpraca między biurami? Każdy ma swojego klienta czy jakoś się dzielicie? Czyli no właśnie, jak wygląda współpraca?
To znaczy, że jeżeli na przykład zlecenie, to jest w Berlinie, Monachium jako kolejnego pośrednika, który z którym po prostu razem współpracujemy, jakoś wtedy ustalamy, jaki procent, dzielimy się prowizją i wtedy też ustalamy szczegóły współpracy czy jak? W jaki sposób ogłaszamy te nieruchomości, czy które.
W Polsce obowiązuje dwa rodzaje umów otwarta, tzw, zwykła umowa i wyłączność. Tutaj jest tak samo?
Tak, tak samo. Na wyłączność oczywiście są umowy zawierane, są to umowy – najbardziej pośrednicy dążą do tego, żeby żeby były to umowy na wyłączność. Aczkolwiek nie zawsze się to udaje. No ale to jest podstawa. Czuje się nasycenie. Oczywiście staram się utrzymać oczywiście przez jakiś czas na pół roku.
OK, powiedz mi co robi agent nieruchomości? Jaki jest zakres Twojej pracy?
Gdzie się zaczyna i gdzie kończy się?
Od zlecenia, od przyjęcia zlecenia, podpisania umowy oczywiście i podpisania umowy. Czasami najlepiej otrzymać zlecenia na potem. jest to zwykłe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, czyli tutaj zdjęcia i wykonanie nieruchomości przez przeprowadzanie prezentacji. I aż do notariusza i przekazania.
Dokumenty do notariusza zbierasz Ty, czyli notariusz.
Tak, aczkolwiek nie ma tych dokumentów aż tak dużo jak w Polsce. I czasami to jest tak, że te wyciągi pobierane z np. są też na życzenie kupującego. Czyli to, co właściwie notariusz oczekuje od ksiąg wieczystych. Oczywiście się załamię, ale poza tym jest to w końcu.
Prosta robota. 🙂
Znasz wielu Polaków, którzy tutaj pracują z jako agenci?
Nie znam nikogo.
Jest jakieś miejsce, gdzie można się spotkać z innymi pośrednikami, Są organizowane jakieś szkolenia, networking i tego typu spotkania? Żeby można było tą współpracę po prostu nawiązywać, poznawać się?
tzn., jak już od początku przynależę do takiej, takiego związku pośredników i rzeczoznawców. Przez to wszystko związek oczywiście. To są spotkania. Miesięczne praktyczne możecie wymienić doświadczeniami. Akurat teraz pora na ostatni kryzys. Ceny troszeczkę zaczęły spadać, więc różne są ciekawe tematy na tych spotkaniach i właśnie przez to też poznaję pośredników. W ten sposób na znalezienie pomocy […]
Czyli to są normalne zrzeszenia, tak jak w Polsce?
Przez to dla tych pośredników, którzy rozpoczęli pracę, jest to duża pomoc, ponieważ na początku ma się znaleźć wsparcie i też oczywiście to jeżeli przynależę do tego stowarzyszenia, musi być jakaś wiarygodność.
Jakie profity są związane z przynależnością?
M.in. wchodzę w współpracę z innymi pośrednikami i też mogę na nich polegać. T ojest pierwsza rzecz, a jest jeszcze druga rzecz. Jeżeli mam np. jakąś. Jakieś pytanie natury prawnej. Pominąłem wielu fachowców, którzy w sieci i np. [….]
Zawód pośrednika tutaj jest prestiżowy, czy raczej nie specjalnie?
Trudne pytanie. Dziś się nad tym zastanawiam. Jest prestiżowe, aczkolwiek. Nie zawsze tak się mówi. Czarne owce pojawiają się może troszeczkę w starym. Wizerunek mogło kiedyś popsuć. Teraz jakiś czasu właśnie się też pojawiło. Pojawił obowiązek, że że pośrednicy muszą się kształcić i to na bieżąco, czyli. Co roku w przeciągu 3 lat trzeba wykazać szkolenia. 20 godzin szkoleń to każdy pracownik w biurze powinien to wykazać. Kiedyś nie było tego wszystkiego. Każdy mógł zostać pośrednikiem, teraz mając to pozwolenie tą licencję. Trzeba też wykazać się więc ceną pracy i pewności, że to podnosi standard. Trzeba więc też podnieść ten wizerunek. Jak
Ty czujesz, jak rozmawiasz z klientami?
To czujesz, że merytorycznie traktują Cię jako autorytet, kogoś ważnego w tym procesie całej transakcji?
Tak,
to jest fajne. Właśnie mówiłaś o tym, że można mieć licencję.
Można działać bez licencji?
Nie licencje trzeba mieć, czyli to pozwolenie trzeba mieć, trzeba mieć. Jeżeli się to robi jako działalność to tak zawodowo. Chyba, że ktoś może oczywiście komuś pomóc sprzedać mieszkanie czy dom, a jest np. 3 obiektów w roku, a potem jak już tam znajdzie działalność to trzeba na.
Chdząc po ulicach hamburga, przeglądam witryny. I widziałem w witrynach banków, że tam są oferty nieruchomości.
Czy to oznacza, że banki mają usługę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, sprzedają swoje zwindykowane nieruchomości? O co chodzi?
Trudno powiedzieć skąd zweryfikowane nieruchomości, ale tam banki mają swoje działy nieruchomości, ponieważ mają swoje źródła pozyskiwania. I to jest oczywiście wielki dział banku, bardzo dochodowe i w Polsce tego w ogóle nie ma?
Nie ma. Przynajmniej nic o tym nie wiem. Wiem, że gdzieś były jakieś tam przymiarki niektórych banków. Wiem, że niektóre banki mają dział taki po prostu windykacji, ale raczej nawiązują współpracę z pośrednikami. Chyba sami z siebie jeszcze nie mają.
I to jest ciekawe. Różnica.
No właśnie też się zastanawiałem. Z jednej strony myślę, że to dobrze, że w Polsce jeszcze banki na to są, na to rozwiązanie. Może nie to, że nie jest, nie stosują, bo to byłaby silna konkurencja się. A z drugiej strony jest to przestrzeń też dla banku. Na zarabianie na kolei to nie da się zarabiać. Szczególnie, że teraz kredyty stanęły, więc może to też jest błąd. Coś się wydarzy w tej inwestycji, ponieważ nie psują rynków i nie wiedzą, że tak można.
U mnie to też tak samo. Na rynku w Hamburgu czy Niemczech jest dużo większych sieci. Tam sprzedają swoje nieruchomości tym bardziej tym ciężej jest pozyskać nieruchomość. Współpraca z konkurencja perspektywa.
OK, wrócę jeszcze do edukacji. Bo zaczęliśmy ten temat. Gdybym chciał się edukować, rozwijać, to to co powiedziałeś, że stowarzyszenia prowadzą szkolenia obowiązkowe, które są
może stowarzyszenia też oferują, też mają kursy przeróżne. No to trzeba co jakiś czas u dokumentować na te kursy jednak uczęszczałam, więc przypominam sobie to tak na początek. Zawsze jeżeli się zaczyna, zupełnie nic się nie robi. Studiować studium licencjackie trzy trzyletnie na przykład także. No to wtedy są takie oto one się zaczynają od dwóch tygodni, kursy, gdzie można uzyskać tytuł Pośrednika Nieruchomości. To jest wiedza z trzech lat zapakowana dwa czy trzy tygodnie czy sześć tygodni, w zależności od tego, jaka jest sytuacja przekazania.
To jest sama sama teoria, a praktyki?
aczkolwiek są też pośrednicy nieruchomości, rzeczoznawcy, docenci, którzy, którzy dużo przykładów z praktyki opowiadają, więc jest to bardzo ciekawy.
OK.
Myślę jeszcze sobie nad tym teraz. Tak taki agent. Jakie są takie agencje, który pozyskuje wiedzę teoretyczną i to jest praktyką, gdzie się zdarza, żeby biuro nieruchomości po prostu pracować, zatrudnia się normalnie na umowę o pracę, na umowę zlecenie czy na pracuje tylko i wyłącznie na działalności gospodarczej. Jak to wygląda tutaj?
Różne są systemy. Oczywiście, jeżeli ktoś zaczyna pracę, często zaczyna w biurze, żeby zdobyć pewne doświadczenie i wtedy jest normalna stawka stałe wypłaty plus procent od sprzedaży to zależy od tego, jakie są oferowane. A potem oczywiście można się dołączyć do takich biur sieciowych, franchaizing, gdzie to się działa tylko na zasadzie prowizji. Jest się samodzielnym, więc po prostu przez to się ma marketing. Za darmo ma się miejsce pracy, ale trzeba w jakiś sposób też te nieruchomości pozyskiwać. Trzeba się dzielić z tym biurem. To wszystko, co można określić.
Istnieje tutaj coś takiego jak system wymiany ofert MLS. ? Słyszałaś coś o czym to jest?
Raczej nie. Jeden większy portal internetowy oferuje coś takiego właśnie, gdzie można wstawić jedną ofertę do podziału z innymi pośrednikami, aczkolwiek akurat nie jest to może aż tak znane i popularne. No przynajmniej nie zderzyłam się.
Tylko nie macie takiego miejsca, na Facebooku jakiejś grupy, w której możecie wrzycić ofertę.
Jakbyś miała powiedzieć, co jest najtrudniejsze w Twojej pracy jako agenta nieruchomości?
Czasami są kontakty, zlecenia, które są ciężkie i to, żeby się to wszystko nie rozsypało po drodze, doprowadzić do. transakcji. Wtedy staje się dwie różne mentalności. Pogodziłem się z celnym, ale są to doświadczenia dosyć. Nic, bo żaden. A to tak najbardziej nazwać wszystkich.
Gdzieś będziesz za 5 lat?
No może w takim pięknym biurze, ale pracujemy nad tym.
Rozumiem, że teraz masz swoje biuro normalnie taki stacjonarne, gdzie może klient Cię odwiedzić?
Ale chcesz powiększyć, więc mam nadzieję, że kiedyś będę miała też pracowników.
Pytanie co? Tak, właśnie to jest. To jest ten kierunek. Ale, ale ja działam dopiero od 2 lat, więc, jest to początek, a dopiero po jakimś czasie, około miesiąca przed tym. Na tym etapie jest jeszcze inny temat. Patrzę jaki temat jest najważniejszy, gdzie ja mogę właśnie stać bardziej… No właśnie myślę, mieć swoją niszę można.
Też podjęliśmy mocną decyzję nieruchomości, kiedy odwiedziliśmy. Oczywiście udawało. Jak my się niszujemy wąsko. Bo przecież po tylu latach pracy doszliśmy do wniosku, że jednak tą niszę trzeba znaleźć, nie być dla każdego i wszędzie, tylko gdzieś tam w określonym rejonie i w określonym segmencie klienta.
Dokładnie, jeżeli się okaże, że to funkcjonuje, to to jest naprawdę bardzo fajna sprawa. Oczywiście można połączyć wiele dziedzin, ale fajnie jest mieć właśnie coś takiego, co wiadomo, że stąd przychodzą te zlecenia i wtedy.
Kinga, bardzo Ci dziękuję za ten wywiad, za poświęcony czas. Życzę Ci takiego biura, życzę Ci tego zespołu i życzę z tej niszy, która jest tak ważna w naszej pracy. Jeszcze raz.
Dziękuję ślicznie.
Pod filmem będziecie mieli namiar na Kingę jak i powiedziałem na początku. Pamiętajcie o tym, żeby zostawić komentarz, żeby Kinga też mogła poznać pośredników z Polski.
Dzięki i do zobaczenia w kolejnym odcinku. Cześć!
Cześć!
#rozmowyZagentem #kingaTRÜMPER #TRÜMPERImmobilien #marekkloc #nowoczesnyposrednik